گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

برای اضافه کردن drop shadow به یک لایه، کافی است که در پنل layers، لایه ای که می خواهیم effect بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنیم. سپس در پایین پنل، بر روی آیکون fx کلیک کرده و drop shadow را انتخاب می کنیم. تا پنجره layer style به قرار زیر باز شود.

در این پنجره، در سمت چپ، تمام effectهایی که می توانیم اعمال کنیم را می بینیم. در کنار نام هر یک، یک چک باکس نیز وجود دارد که اگر فعال باشد، یعنی آن effect اعمال می شود و اگر فعال نباشد یعنی آن effect اعمال نمی شود.

بر روی گزینه ی drop shadow کلیک می کنیم تا هم فعال شود و اعمال شود.

نکته: در نرم افزار فتوشاپ برای هر لایه، می توانیم بیشتر از یک effect را به طور همزمان اعمال کنیم.

تنظیمات قابل اعمال در اضافه کردن drop shadow:

برای اضافه کردن drop shadow ، تنظیمات زیر قابل تغییر هستند:

اضافه کردن drop shadow

  1. ویژگی blend mode: در قسمت اول، می توانیم blending mode تغییر دهیم. و چون می خواهیم یک سایه اضافه کنیم، باید blend mode حتما بر روی یکی از 5 حالتی که رنگ سفید رنگ بی اثر آن هاست قرار دهیم. اگر می خواهیم یک سایه ی معمولی داشته باشیم، بر روی multiply. اگر به saturation زیادتر نیازمندیم، می توانیم از color burn استفاده کنیم. و اگر می خواهیم که سایه بسیار در شی مورد نظر نفوذ کرده باشد، از linear burn استفاده می کنیم.
  2. در کنار آن، آپشنی برای تغییر رنگ سایه نیز وجود دارد. معمولا بهتر است آن را به رنگ شکلی که می خواهیم سایه را برای آن تنظیم کنیم، درآوریم.
  3. ویژگی opacity: که میزان شفافیت یا کدری سایه را تعیین می کند.
  4. ویژگی های angle و distance: در قسمت بعدی می توانیم angle و distance سایه از تصویر اصلی را تغییر دهیم. این کار را می توانیم بیرون از پنجره ی layer styles نیز با drag and drop کردن سایه انجام دهیم.
  5. ویژگی Spread: میزان پراکندگی سایه را نشان می دهد. هر چه بیشتر باشد، سایه نیز پراکنده تر است.(این ویژگی همانند ویژگی choke موجود در inner shadow عمل می کند.)
  6. ویژگی Size: اندازه ی آن را تعیین می کند. هر چه بیشتر باشد، اندازه ی سایه بزرگ تر است.
  7. ویژگی contour و مقدار noise: در مرحله بعد، می توانیم نوع سایه، میزان noise موجود بر روی آن را تعیین کنیم.
  8. ویژگی layer knocks out drop shadow: اگر این گزینه فعال باشد، لایه ناپدید می شود و تنها سایه هایی که بر روی آن اعمال کرده ایم، باقی می مانند.
  9. در پایین دو دکمه وجود دارد. اگر تنظیمات را طوری انجام داده ایم که می خواهیم در آینده هر وقت می خواهیم این effect را اعمال کنیم، اولین بار همین تنظیمات را ببینیم، دکمه ی make default را می زنیم. اگر تنظیمات را تغییر داده ایم و الآن می خواهیم به حالت اول برگردیم، دکمه ی reset to default را می زنیم.
  10. حال می توانیم ok کنیم.

 

تقسیم شدن لایه ی تصویر به 3 قسمت، بعد از اضافه کردن drop shadow: اضافه کردن effect در فتوشاپ

قسمت اول، خود لایه ی شامل تصویر اولیه است که با یک علامت fx در کنار آن ظاهر شده است و با دابل کلیک بر روی آن، دوباره پنجره layer styles باز می شود و می توانیم تمام styleهایی که اعمال کرده ایم را ببینیم و تغییر دهیم. همچنین یک فلش کوچک نیز وجود دارد که با استفاده از آن، می توانیم لیست effectهای اعمال شده را نمایان یا مخفی کنیم.

قسمت دوم، شامل کلمه ی effects و یک علامت چشم در کنار آن است. با کلیک بر روی آن، تمام effectهایی که اعمال کرده ایم، show/hide می شوند.

قسمت سوم، هم شامل لیست تمام effectهایی است که بر روی لایه اعمال کرده ایم. می توانیم هر کدام را که مایل بودیم، show/hide کنیم.

حذف effect از نوع drop shadow اعمال شده:

اگر بخواهیم یکی از این effectها را حذف کنیم، آن را می گیریم و در آیکون سطل آشغال در پایین پنل قرار می دهیم.

اگر بخواهیم تمام effectها را همزمان حذف کنیم، بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه ی clear layer style را می زنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی لایه ای دیگر:

بعد از اضافه کردن drop shadow بر روی یک لایه، می توانیمدقیقا همین effect را بر روی تصویر دیگری اعمال کنیم؛ کافی است کلید alt را بگیریم. سپس effect را بر روی لایه ی مورد نظر، drag and drop کنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی چند لایه ی دیگر (نه فقط یکی):

فرض کنیم که effectای اعمال کرده ایم و می خواهیم دقیقا همین effect را بر روی چندین تصویر دیگر اعمال کنیم؛ برای این کار، ابتدا لایه ای که effect بر روی آن اعمال شده را انتخاب می کنیم، سپس Layer->layer style->copy layer style را انتخاب می کنیم. حال تمام لایه هایی که می خواهیم drop shadow بر روی آن ها اعمال شود را انتخاب کرده و سپس Layer->layer style->paste layer style را می زنیم.

 

مثالی از اضافه کردن drop shadow ، به صورت زیر است:

مثالی از اضافه کردن drop shadow در فتوشاپ

One Response to اضافه کردن drop shadow در فتوشاپ به یک لایه – drop shadow effect

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ