گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

افزودن inner shadow ، باعث می شود که درون لایه ی انتخابی، یک سایه اضافه شود. این effect دقیقا همانند drop shadow است با این تفاوت که درون لایه اعمال می شود و نه بیرون آن.

افزودن inner shadow

برای افزودن inner shadow به یک لایه، کافی است که در پنل layers، لایه ای که می خواهیم effect بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنیم. سپس در پایین پنل، بر روی آیکون fx کلیک کرده و inner shadow را انتخاب می کنیم. تا پنجره layer style به قرار زیر باز شود.

بر روی گزینه inner shadow کلیک می کنیم تا هم فعال شود و اعمال شود.

نکته: برای هر لایه، می توانیم بیشتر از یک effect را به طور همزمان اعمال کنیم.

برای افزودن inner shadow ، ویژگی های زیر را تنظیم می کنیم:افزودن inner shadow

  1. ویژگی blend mode: در قسمت اول، می توانیم blending mode تغییر دهیم. و چون می خواهیم یک سایه اضافه کنیم، باید blend mode حتما بر روی یکی از 5 حالتی که رنگ سفید رنگ بی اثر آن هاست قرار دهیم. اگر می خواهیم یک سایه ی معمولی داشته باشیم، بر روی multiply. اگر به saturation زیادتر نیازمندیم، می توانیم از color burn استفاده کنیم. و اگر می خواهیم که سایه بسیار در شی مورد نظر نفوذ کرده باشد، از linear burn استفاده می کنیم.
  2. در کنار آن، آپشنی برای تغییر رنگ سایه نیز وجود دارد. معمولا بهتر اس ت آن را به رنگی شکلی که می خواهیم سایه را برای آن تنظیم کنیم، درآوریم.
  3. ویژگی opacity: کمی پایین تر می توانیم میزان opacity که همان میزان کدری سایه است را تعیین کنیم.
  4. در قسمت بعدی می توانیم angle که زاویه قرار گرفتن سایه است و distance که فاصله ی سایه از تصویر اصلی است را تغییر دهیم. این کار را می توانیم بیرون از پنجره ی layer styles نیز با drag and drop کردن سایه انجام دهیم.
  5. ویژگی use global light: اگر تیک این گزینه فعال باشد، باعث می شود که نورپردازی effect اعمال شده، با نورپردازی های دیگری که ممکن است از قبل در تصویر باشد، هماهنگ شود.
  6. ویژگی choke: این ویژگی و ویژگی size با هم کار می کنند.
  7. ویژگی size: اندازه ی سایه را تعیین می کند. هر چه بیشتر باشد، اندازه ی سایه بزرگ تر است. اگر choke بر روی 0 باشد، به نظر می رسد، که ویژگی size برای بلوری کردن سایه کاربرد دارد. اما وقتی که ویژگی choke را افزایش می دهیم، می توانیم با کم و زیاد کردن size، کم و زیاد شدن سایه را ببینیم.
  8. در مرحله بعد، می توانیم نوع سایه، میزان noise موجود بر روی آن را تعیین کنیم.
  9. حال می توانیم ok کنیم.

تقسیم شدن لایه ی تصویر به 3 قسمت، بعد از افزودن inner shadowاضافه کردن effect در فتوشاپ

قسمت اول، خود لایه ی شامل تصویر اولیه است که با یک علامت fx در کنار آن ظاهر شده است و با دابل کلیک بر روی آن، دوباره پنجره layer styles باز می شود و می توانیم تمام styleهایی که اعمال کرده ایم را ببینیم و تغییر دهیم. همچنین یک فلش کوچک نیز وجود دارد که با استفاده از آن، می توانیم لیست effectهای اعمال شده را نمایان یا مخفی کنیم.

قسمت دوم، شامل کلمه ی effects و یک علامت چشم در کنار آن است. با کلیک بر روی آن، تمام effectهایی که اعمال کرده ایم، show/hide می شوند.

قسمت سوم، هم شامل لیست تمام effectهایی است که بر روی لایه اعمال کرده ایم. می توانیم هر کدام را که مایل بودیم، show/hide کنیم.

 

 

حذف effect اعمال شده:

اگر بخواهیم یکی از این effectها را حذف کنیم، آن را می گیریم و در آیکون سطل آشغال در پایین پنل قرار می دهیم.

اگر بخواهیم تمام effectها را همزمان حذف کنیم، بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه ی clear layer style را می زنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی لایه ای دیگر:

با افزودن inner shadow ، ممکن است که بخواهیم دقیقا عمین effect را بر روی یک لایه ی دیگر نیز به کار بریم. بدین منظور، کافی است کلید alt را بگیریم. سپس effect را بر روی لایه ی مورد نظر، drag and drop کنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی چند لایه ی دیگر (نه فقط یکی):

فرض کنیم که effectای اعمال کرده ایم و می خواهیم دقیقا همین effect را بر روی تصویر دیگر اعمال کنیم؛ برای این کار، ابتدا لایه ای که effect بر روی آن اعمال شده را انتخاب می کنیم، سپس Layer->layer style->copy layer style را انتخاب می کنیم. حال تمام لایه هایی که می خواهیم effect بر روی آن ها اعمال شود را انتخاب کرده و سپس Layer->layer style->paste layer style را می زنیم.

مثالی از افزودن inner shadow به صورت زیر است:

مثالی از افزودن inner shadow - گرافیشا

آموزش کامل Effect ها، Adjustment ها، پنل ها، ابزار و فیلتر های فتوشاپ در گرافیشا.

One Response to افزودن inner shadow به لایه ها در فتوشاپ – Inner Shadow Effect

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ