گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

با استفاده از پنجره color picker فتوشاپ ، می توانیم رنگ پیش زمینه، پس زمینه یا رنگ متن ها را تغییر دهیم. در این آموزش، ابتدا روش های باز کردن پنجره color picker را می آموزیم؛ مودهای مختلف رنگ و روش انتخاب رنگ در هر یک از این مودها بررسی می شوند. در نهایت هم، انتخاب رنگ با استفاده از اعداد hex و تبدیل رنگ به رنگ web-safe بیان خواهد شد.

در پنجره color picker فتوشاپ ، می توانیم رنگی که انتخاب می کنیم را بر اساس یکی از مودهای رنگ زیر انتخاب کنیم:

 1. مود HSB
 2. مود RGB
 3. مود Lab
 4. مود CMYK

نکته: وقتی که یک رنگ را در پنجره color picker، انتخاب می کنیم، فتوشاپ به صورت خودکار، معادل آن رنگ را برای 4 نوع مود رنگ محاسبه می کند. این، برای مشاهده اینکه مودها به چه طریق رنگ ها را توصیف می کنند، مناسب است.

روش های باز کردن پنجره color picker فتوشاپ

 1. روش اول: در نوار ابزار، بر روی آیکون مربوط به foreground یا Background کلیک کنیم.
 2. روش دوم: در پنل colors بر روی set foreground color یا set background color کلیک کنیم.
 3. روش سوم: همچنین برای بعضی ابزار مثلا ابزار type tool، یک مستطیل رنگی در نوار آپشن ابزار موجود است که با کلیک بر روی آن، پنجره color picker فتوشاپ نمایان می شود.

بخش های تشکیل دهنده ی پنجره color picker فتوشاپ

آمزوش پنجره color picker فتوشاپ

 1. color field: اجزای تشکیل دهنده ی رنگ انتخاب شده را در تمام مودها نشان می دهد.

نکته: اگر مقادیر عددی رنگ مورد نظر را می دانیم، می توانیم آن را در textboxها وارد کنیم.

 1. color slider: با جابه جایی color slider و استفاده از color field، می توانیم رنگ انتخاب شده را ببینیم.
 2. مستطیل کناری color slider، دو رنگ را نشان می دهد: رنگ پایینی، رنگی است که تا قبل از باز شدن پنجره color picker، در حال استفاده از آن بودیم و رنگ بالایی، رنگی است که به تازگی در پنجره color picker انتخاب شده است.
 3. در کنار این دو رنگ، نیز دو آلارم ممکن است نمایان شوند: بالایی برای وقتی است که نشان دهد که رنگ انتخاب شده، قابل پرینت شدن نیست. و پایینی برای وقتی است که نشان دهد که رنگ انتخاب شده، مناسب برای وب نیست.
 4. گزینه add to swatches: ممکن است یک رنگ پیدا کرده باشیم و مایل باشیم که از این رنگ در اینده دوباره استفاده کنیم. برای این کار، می توانیم بر روی این گزینه کلیک کنیم تا رنگ در پنل swatches ذخیره شود.
 5. انتخاب رنگ در مود HSB: در زیر بررسی شده است.
 6. انتخاب رنگ در مود RGB: در زیر بررسی شده است.
 7. انتخاب رنگ در مود Lab: در زیر بررسی شده است.
 8. انتخاب رنگ در مود CMYK: در زیر بررسی شده است.
 9. انتخاب رنگ در مود به صورت hex: در زیر بررسی شده است.

انتخاب رنگ در مود HSB با استفاده از پنجره color picker فتوشاپ

h=hue در قسمت color field با استفاده از یک زاویه بین 0 تا 360 انتخاب می شود؛ s=saturation و b=brightness، به صورت درصد مشخص می شوند.

در قسمت color field، با حرکت از چپ به راست، hue, saturation افزایش پیدا می کند. در حالی که brightness با حرکت از پایین به بالا افزایش پیدا می کند.

می توانیم درون textboxهای کنار هر یک از حرف های h,s,b، مقدار را وارد کنیم. یا می توانیم در قسمت  color slider مقدار hue و در قسمت color field مقادیر saturation و brightness را مشخص کنیم.

انتخاب رنگ در مود RGB با استفاده پنجره color picker فتوشاپ

R=red، G=green و B=blue است.

دو روش برای انتخاب رنگ در مود RGB وجود دارد:

 1. می توانیم درون textboxهایی که در جلوی هر یک از حروف R, G, B آمده است، مقدار آن ها را تنظیم کنیم.
 2. می توانیم ابتدا بر روی یکی از حروف R یا G یا B کلیک کنیم. سپس با تغییر color slider و color field، رنگ مورد نظر را به دست آوریم.

نکته: هر یک از R,G,B می توانند یک مقدار بین 0 تا 255 داشته باشند. پس با یک حساب سر انگشتی، 255*255*255=16581375 تعداد رنگ می توانیم در مود RGB داشته باشیم.

یکی از مقداری R یا G یا B با استفاده از color slider و دو تای دیگر با استفاده color field مشخص می شوند.

انتخاب رنگ در مود Lab با استفاده پنجره color picker فتوشاپ

حرف L: بیانگر میزان luminance رنگ انتخاب شده است؛ حرف A: بیانگر میزان قرمزی یا سبزی رنگ انتخاب شده است؛ حرف B: بیانگر آبی یا زرد بودن رنگ انتخاب شده است.

برای انتخاب رنگ در این مود، در پنجره color picker، برای L، یک مقدار بین 0 تا 100 و برای A و B، یک مقدار بین -128 تا +127 وارد می کنیم.

با استفاده از color slider و color field نیز برای تنظیمات بیشتر رنگ انتخاب شده، می توانیم اقدام کنیم.

انتخاب رنگ در مود CMYK با استفاده پنجره color picker فتوشاپ

هر کدام ار C,M,Y,K به صورت یک مقدار درصدی تعیین می شوند. C=cyan، M=magenta، Y=Yellow، K=black است.

در پنجره color picker، می توانیم در جلوی هر یک از حروف بالا یک مقدار وارد کنیم. یا می توانیم با استفاده از color picker و color slider رنگ مورد نظر را انتخاب کنیم.

انتخاب رنگ با تعیین مقادیر hexadecimal:

می توانیم یک رنگ را با انتخاب مقادیر hexadecimal آن انتخاب کنیم. مقادیر hexadeciaml، در واقع مقادیر R, G, B را مشخص می کنند. هر کدام از R, G, B یا یک 8 بیتی نشان داده می شوند. (می دانیم که مقدار هر کدام از R, G, B باید بین 0 و 255 باشد؛ پس 8 بیت می تواند این محدوده را پشتیبانی کند.) مقادیر hexadecimal از 00 که بیانگر کمترین میزان luminance تا ff که بیانگر بیشترین میزان luminance است، قرار دارند.

به عنوان مثال، رنگ 000000، بیانگر رنگ سیاه است، ffffff، بیانگر رنگ سفید است.

یا ff0000 بیانگر رنگ قرمز است که در آن، R=ff و G=00 (دو صفر سمت چپ) و B=00 (دو صفر سمت راست).

در پنجره color picker، می توانیم با وارد کردن یک مقدار در textbox با علامت #، یک رنگ hexadecimal بسازیم.

انتخاب رنگ web-safe:

کلا رنگ های web-safe شامل 216 تا رنگ هستند که بروسرها می توانند این رنگ ها را پشتیبانی کنند.

وقتی یک کاربری با صفحه نمایش 8 بیتی، تصویری که ما ساختیم را از طریق یک بروسر می بیند؛ بروسر، تمام رنگ های موجود در تصویر را تغییر می دهد و آن ها به یکی از این 216 رنگ، معادل سازی می کند. با کار کردن با رنگ های web-safe، می توانیم مطمئن باشیم که تمام کاربران می توانند به خوبی تصویر ساخته شده را ببینند.

 

در این لینک، می توانید مرجع کامل انواع پنجره های باز شونده فتوشاپ را مشاهده کنید.

One Response to پنجره color picker فتوشاپ – color picker window

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ