گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

با استفاده از پنل actions فتوشاپ ، می توانیم یک سری از عملیات را انجام دهیم، سپس آن ها را به صورت اتوماتیک اجرا کنیم. در این آموزش، می خواهیم تا با پنل actions فتوشاپ ؛ نحوه ی باز کردن آن، روش استفاده از آپشن های موجود در پایین پنل، اجرای یک action و تغییر actionهای ذخیره شده آشنا شویم.

پس وقتی که می خواهیم یک سری اعمال تکراری را برای تعدادی تصویر انجام دهیم، کافی است که یکبار این اعمال را به صورت یک action ذخیره کنیم.

نکته: قبل از اینکه ساخت action را شروع کنیم و تغییری بر روی تصویر ایجاد کنیم، بهترین کار این است که سند را ذخیره کنیم. در این صورت، وقتی که کار ساخت action تمام شد، می توانیم File->revert را بزنیم تا تصویر به حالت اول برگردد.

نکته: دقت کنیم که همه ی اعمال ذخیره نمی شوند. مثلا اگر بزرگ نمایی کنیم یا با استفاده از ابزار hand tool در تصویر جابه جا شویم و…، ذخیره نمی شوند.

باز کردن پنل actions فتوشاپ

اگر پنل actions نمایان نیست، از Window->actions را انتخاب کنیم، تا این پنل نمایان شود.

آپشن های موجود در پایین پنل actions فتوشاپ

پنل actions فتوشاپ

در پایین پنل actions، شش دکمه وجود دارند که وظیفه های زیر را بر عهده دارند:

  1. Delete: برای حذف یک action یا یک مجموعه از actionها کاربرد دارد.
  2. Create new action: برای ساخت یک action جدید کاربرد دارد.
  3. Create new set: برای ساخت یک مجموعه ی جدید کاربرد دارد. (چند Action را می توانیم در یک مجموعه قرار دهیم.)
  4. Play selection: برای اجرای action انتخاب شده کاربرد دارد.
  5. Begin recording: برای ذخیره ی یک action جدید کاربرد دارد.
  6. Stop playing/recording: برای متوقف کردن ذخیره ی یک action یا متوقف کردن اجرای action کاربرد دارد.

نکته: با اعمال هر action، یک اینتری جدید در پنل actions ساخته می شود که اگر بر روی آیکون کناری آن کلیک کنیم تا باز شود، می توانیم تمام ویژگی های آن را ببینیم.

تغییر actionهایی که ذخیره کرده ایم

اولین کار برای تغییر یک action ذخیره شده، این است که File->revert را انجام دهیم تا در صورتی که از تغییر نا راضی بودیم، بتوانیم آن را به حالت اول برگردانیم.

سپس برای تغییر ویژگی های یک action، کافی است که در پنل actions، بر روی action مورد نظر، دابل کلیک کنیم. با این کار، اگر actionای که می خواهیم تغییر دهیم، دارای یک پنجره ی باز شونده است (مثلا smart sharpen)، آن پنجره باز می شود و به صورت اتوماتیک دکمه ی begin recoding نیز فعال می شود.

اجرای یک action ذخیره شده

برای اینکار، File->revert را انتخاب می کنیم. سپس در پنل actions، action مورد نظر را انتخاب می کنیم و در پایین پنل، گزینه ی play selection را می زنیم.

نکته: اگر چندین action درون پنل داشته باشیم، با اجرای یکی از آنها، تمام Actionهای پایین آن نیز اجرا می شوند.

چطور فقط یک Action را اجرا کنیم، بدون اینکه actionهای پایین آن اجرا شوند: برای این کار، بر روی Action مورد نظر، ctrl را می گیریم و دابل کلیک می کنیم. (ctrl+dbl-click)

نکته: در هنگام ذخیره ی یک action، بسیار مهم است که هیچ presetای ذخیره نکنیم. اگر اینکار را کنیم، علاوه بر اینکه نمی توانیم ویژگی های action اعمال شده را در پنل actions ببینیم؛ نمی توانیم action را بر روی یک ماشین دیگر نیز استفاده کنیم.

تغییر تنظیمات action به صورت دینامیک

در پنل actions، در سمت چپ هر action، یک مربع خالی وجود دارد که با کلیک بر روی آن، پر می شود. وقتی یک مربع پر باشد، بیانگر این است که وقتی می خواهیم action را اجرا کنیم و به آن action می رسیم، باعث می شود که پنجره ی مربوط به آن نمایش داده شود تا به صورت دینامیک بتوانیم در حین اجرا، تنظیماتی که قبلا ذخیره کرده ایم را تغییر دهیم. نکته ی مهم این است که پس پایان اجرای action، تنظیمات ذخیره نمی شوند و اگر از تغییری خوشمان آمد، باید بر روی action دابل کلیک کنیم و سپس تغییر را اعمال کنیم.

مثال: طریقه ذخیره action مربوط به adjustment

بعد از این که دکمه ی begin recording را در پایین پنل actions فشار دادیم، از پنل adjustments، یک adjustment انتخاب می کنیم؛ سپس تغییرات لازم را در پنل properties بر روی آن اعمال می کنیم. در نهایت برای ذخیره ی این تغییرات، باید دکمه ی stop recording را در پایین پنل actions فشار دهیم.

مثال: طریقه ذخیره action مربوط به save as

بعد از این که دکمه ی begin recording را در پایین پنل actions فشار دادیم، File->save as را انتخاب می کنیم و تصویر را ذخیره می کنیم. در نهایت برای ذخیره ی این تغییرات، باید دکمه ی stop recording را در پایین پنل actions فشار دهیم.

طریقه ذخیره و بارگذاری actionها در پنل actions فتوشاپ

پنل actions فتوشاپ

برای ذخیره ی یک مجموعه از Actionها، ابتدا باید در پنل actions، مجموعه (آن که تصویری شبیه به فولدر دارد) را انتخاب کنیم. سپس در بالا سمت راست پنل actions بر روی آیکون آپشن کلیک می کنیم و گزینه ی save actions را می زنیم و ok می کنیم.

حال بر روی آیکون سطل آشغال در پایین پنل کلیک می کنیم تا مجموعه ی actionها حذف شوند. سپس دوباره بر روی آیکون مربوط به آپشن پنل Actions کلیک می کنیم و گزینه ی load actions را می زنیم. سپس در پنجره ی باز شده، به مسیری که Action را ذخیره کرده ایم، می رویم و آن را انتخاب می کنیم و ok می کنیم.

طریقه ساختن action شرطی با استفاده از پنل actions فتوشاپ

در پایین پنل actions بر روی آیکون new action کلیک می کنیم و آن را نام گذاری کرده و گزینه ی Record را می زنیم. حال از منوی آپشن پنل actions در بالا سمت راست، گزینه ی insert conditional را انتخاب می کنیم. در پنجره ی باز شده، 3 چیز را باید تعیین کنیم:

  1. If current: شرط مورد نظر. فتوشاپ یک سری شرط ها را برای ما در منوی باز شونده قرار داده است که می توانیم از بین آن ها یکی را انتخاب کنیم. مثلا اینکه آیا تصویر، کانال آلفا دارد یا خیر.
  2. Then play action: Actionای که در صورت برقراری شرط می خواهیم اعمال شود.
  3. Else play action: actionای که در صورت برقرار نبودن شرط می خواهیم اجرا شود.

در نهایت ok می کنیم. تا action شرطی ساخته شود.

One Response to پنل actions فتوشاپ : ویژگی ها و کارکردها – actions panel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ