گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است از ابزار crop tool در فتوشاپ استفاده کنیم. مثلا ممکن است بخواهیم aspect ratio ی عکس را تغییر دهیم یا بخواهیم ابتدا اندازه ی عکس را به اندازه ی دلخواه درآوریم و سپس کار کردن بر روی آن را شروع کنیم.

ابزار crop tool

آموزش ابزار crop tool در فتوشاپ

مراحل استفاده از ابزار crop tool در فتوشاپ

 1. ابزار crop tool را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب می کنیم. (میانبر shift+c)
 2. به صورت پیش فرض، کل عکس انتخاب شده است و یک حاشیه ی نقطه چینی را می توانیم دور آن مشاهده کنیم.
 3. بسته به اینکه می خواهیم در آینده به پیکسل های از دست رفته از تصویر دسترسی داشته باشیم یا خیر، تیک گزینه ی delete cropped pixels را انتخاب می کنیم.
 4. با جابه جا کردن گوشه های نقطه چینی، قسمتی که می خواهیم دور بیندازیم را تعیین می کنیم.
 5. در نهایت، گزینه ی تیک را در نوار آپشن انتخاب می کنیم.

 

نوار آپشن ابزار crop tool در فتوشاپ

ابزار crop tool در فتوشاپ

 1. منوی باز شونده ی اول، مربوط به aspect ratioی عکس است. که حالات مختلفی می تواند داشته باشد.
  1. unconstrained: یعنی اینکه هیچ محدودیتی برای اینکه نسبت طول به عرض آن چقدر باشد، وجود ندارد.
  2. original ratio: عکسی که ما در فتوشاپ باز کرده ایم، در ابتدای کار، نسبت طول به عرض مشخصی دارد. اگر این گزینه را انتخاب کنیم، به این معنی است که aspect ratio فقط می تواند به نسبت aspect ratioی عکس در ابتدای کار باشد و نمی توانیم aspect ratio را به اندازه ی دلخواه درآوریم.
  3. در ادامه کار، نیز 7 aspect ratio استاندارد نشان داده شده است که در صورت انتخاب هر یک از آنها، از دو textboxای که در کنار آن است، می توانیم نسبت طول به عرض را مشخص کنیم.
  4. save preset: می توانیم aspect ratioی دلخواه خودمان را نیز داشته باشیم. با استفاده از این گزینه آن را ذخیره می کنیم و با استفاده از گزینه ی delete preset، یک preset که ذخیره کرده ایم را حذف می کنیم.
  5. size & resulotion: با زدن این دکمه، پنجره ای باز می شود که می توانیم اندازه ی crop را به دلخواه خودمان تنظیم کنیم. که این اندازه می تواند بر حسب سانتیمتر یا اینچ باشد و ok می کنیم. اگر هم دیدیم که aspect ratioای کمه ساخته ایم، باب میلمان است می توانیم با استفاده از گزینه ی save preset آن را ذخیره کنیم.
 2. آیکون rotate: با کلیک بر روی آین گزینه، جای طول و عرض، crop عوض می شود.
 3. straighten: زاویه ی عکس را تغییر می دهد. کافی است که این آپشن را انتخاب کنیم. سپس در یک جای عکس کلیک کرده، بکشیم و رها کنیم.
 4. منوی باز شونده ی بعدی، شامل 2 چیز است، نحوه ی نمایش توری درون crop، چه موقع نمایان شود و شامل گزینه های زیر است: در قسمت اول، 6 گزینه دارد که توری درون crop را مشخص می کند. این توری می تواند به شکل مثلث، مربع و… باشد که در ابتدای کار به شکل 9 مربع است. در قسمت دوم نیز می توانیم تعیین کنیم که این توری چه موقع نمایان شود. 3 حالت وجود دارد: همیشه، هرگز، فقط وقتی که در حال تغییر اندازه ی crop است.
 5. آیکون بعدی که عکس یک چرخ دنده بر روی آن است، نیز مربوط به تنظیمات جانبی ابزار crop است. که خیلی مهم نیستند.
 6. delete crop pixels: اگر این گزینه فعال باشد، در آینده نمی توانیم به پیکسل هایی که در حین عملیات crop از بین رفته اند، دسترسی داشته باشیم. اما اگر غیر فعال باشد، می توانیم.

در قسمت سمت راست نیز 3 آیکون وجود دارد:

 1. reset، تنظیمات ابزار crop را به حالت اول برمی گرداند و قسمت انتخاب شده از تصویر را نیز به اندازه ی اولیه برمی گرداند.
 2. cancel: این آیکون فقط برای وقتی است که نمی خواهیم عمل crop را انجام دهیم. اما تنظیمات انتخاب شده در قسمت آپشن مربوط به ابزار crop را تغییر نمی دهد.
 3. commit: مهم ترین آپشن در هنگام استفاده از ابزار Crop است و در حقیقت crop انتخاب شده را اعمال می کند.

 

دسترسی به پیکسل های از دست رفته در هنگام استفاده از ابزار crop tool در فتوشاپ

حال تصور کنیم که در حین انجام عمل crop، تیک گزینه ی delete crop pixel را برداشته ایم. چطور در آینده، به پیکسل هایی که crop شده اند، دسترسی داشته باشیم؟

کافی است که به منوی Image برویم و reveal all را بزنیم.

 

تغییر اندازه محیط کار با استفاده از ابزار crop tool در فتوشاپ

استفاده ی ابزار crop، فقط برای وقتی که می خواهیم اندازه ی عکس را کوچک کنیم، نیست. بلکه گاهی اوقات می خواهیم اندازه ی محیطی که در حال کار کردن هستیم (canvas) را افزایش دهیم. برای این کار:

 1. ابزار crop را انتخاب می کنیم.
 2. سپس گزینه ی alt+shift را می گیریم و اندازه ی crop را افزایش می دهیم.
 3. حال می توانیم ابزار move tool را انتخاب کنیم(v) و عکس را هر جای قسمت crop شده جابه جا کنیم.

روش دوم برای افزایش اندازه ی محیطی که در حال کار کردن هستیم، به شکل زیر است: از منوی Image، گزینه ی canvas size را می زنیم تا پنجره ی مربوط به تغییر اندازه ی محیط کار باز شود. در این پنجره می توانیم width, height را به اندازه دلخواه در آوریم . همچنین در قسمت پایین این پنجره می توانیم رنگ قسمتی که اضافه می شود را تعیین کنیم. و در نهایت ok می کنیم.

 

آموزش مقدماتی، پیشرفته و ترفند های فتوشاپ، در گرافیشا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ