گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

ابزار pen tool در فتوشاپ ، ابزار بسیار قدرتمندی برای رسم شکل ها و مسیر های پیچیده در فتوشاپ است. ابزار pen tool، یک مسیر برداری می کشد. (منظور از مسیر برداری، این است که با افزایش سایز، کیفیت تغییر نمی کند.)

آموزش ابزار pen tool

 

 

مراحل استفاده از ابزار pen tool در فتوشاپ

ابزار pen tool

 1. از نوار ابزار، ابزار pen tool را انتخاب می کنیم. (میانبر shift+p)
 2. با کلیک های متوالی بر روی صفحه، می توانیم شکل مورد نظر را بسازیم.
 3. دقت کنیم که بعد از اینکه شکل را کامل کردیم، باید در پنل paths، این مسیر را نام گذاری کنیم.

نکته: وقتی که یک نقطه می گذاریم، با استفاده از کلیدهای جهت بر روی صفحه کلید، می توانیم نقطه را یک پیکسل جابه جا کنیم. اگر شیفت را بگیریم و یکی از جهت ها را بزنیم، می توانیم 10 پیکسل آن را جابه جا کنیم.

 

از سرگیری دوباره مسیر با استفاده از ابزار pen tool در فتوشاپ

فرض کنیم که در حال کشیدن یک مسیر با استفاده از ابزار pen tool هستیم. حال بر روی یک جا کلیک می کنیم و این باعث می شود که مسیری که در حال کشیدن بودیم، ناپدید شود. چطور به کشیدن ادامه مسیر ناتمام بپردازیم؟ کافی است که از پنل paths، مسیری که در حال کشیدن بودیم را انتخاب کنیم. در حالی که ابزار pen tool را انتخاب کرده ایم، آن را بالای نقطه ی شروع یا پایان مسیری که در حال کشیدن بودیم، می بریم تا آیکون آن عوض شود و کلیک می کنیم.

 

چند نکته در هنگام استفاده از ابزار pen tool در فتوشاپ

نکته: علامت ستاره در کنار ابزار pen tool، بیانگر این است که اگر کلیک کنیم، یک مسیر جدید ساخته می شود.

نکته: علامت دایره در کنار ابزار pen tool، بیانگر این است که اگر کلیک کنیم، مسیر بسته می شود. این علامت وقتی که موس را بر روی اولین نقطه ای که گذاشتیم، قرار می دهیم، ظاهر می شود.

نکته: در هنگام استفاده از ابزار pen tool، با استفاده از کلید ctrl می توانیم به صورت موقتی به ابزار direct selection tool دسترسی داشته باشیم.

نکته: در هنگام استفاده از ابزار pen tool، با استفاده از کلید alt می توانیم به صورت موقتی به ابزار convert point tool دسترسی داشته باشیم.

 

نام گذاری مسیر بعد از اتمام آن

بعد از اینکه با استفاده از ابزار pen tool، مسیر را کامل کردیم، مشاهده می کنیم که یک path جدید در پنل paths ایجاد می شود. بسیار مهم است که این path را نام گذاری کنیم؛ در غیر این صورت، با شروع کشیدن یک مسیر جدید، آن مسیر، جایگزین این مسیر خواهد شد. برای نام گذاری آن، بر روی آن دابل کلیک می کنیم و از پنجره ی باز شده نامی انتخاب کرده و ok می کنیم.

 

نوار آپشن ابزار pen tool در فتوشاپ

آموزش ابزار pen tool در فتوشاپ

 1. در منوی باز شونده ی اول، می توانیم مشخص کنیم که می خواهیم یک مسیر بکشیم یا یک شکل.
 2. ویژگی make: می خواهیم بعد از اینکه مسیر را کشیدیم، آن را به چه تبدیل کنیم. 3 حالت ممکن، عبارت اند از:
  1. selection: با کلیک بر روی این گزینه، پنجره make selection باز می شود که با ok کردن، می توانیم مسیر را به انتخاب تبدیل کنیم.
  2. Mask: با کلیک بر روی این دکمه، مسیر، به یک vector mask تبدیل می شود. همانند این است که در پنل paths، در پایین پنل، کلید ctrl را نگه داشته و بر روی آیکون mask کلیک کنیم.
  3. Shape: با کلیک بر روی این دکمه، مسیر، به یک شکل تبدیل می شود.
 3. منوی بازشونده ی بعدی، می تواند 6 مقدار داشته باشد:
  1. New layer: اگر بر روی این گزینه باشد، هر شکلی که در صفحه می کشیم، در یک لایه ی جدید قرار می گیرد.
  2. Combine shapes: این گزینه باعث می شود که همه ی شکل های ما در یک لایه قرار گیرند.
  3. Subtract front shape: اگر یک شکل در صفحه داشته باشیم و بخواهیم یک شکل دیگر را از آن کم کنیم.(به اندازه ی یک شکل دیگر از آن ببریم) از این گزینه استفاده می کنیم.
  4. Intersect shape areas: قسمت های مشترک بین دو شکل را در نظر می گیرد.
  5. Exclude overlapping shapes: اگر این گزینه فعال باشد، مسیر هایی که با هم تداخل دارند، به صورت مسیر های جداگانه در نظر گرفته می شوند.
  6. Merge shape components: بعد از هر بار استفاده از موارد بالا، باید این گزینه را به کار ببریم تا تغییرات اعمال شوند و شکل نهایی حاصل شود.
 4. ویژگی path alignment: با استفاده از این ویژگی می توانیم align بین چند شکل موجود در تصویر که انتخاب شده اند را تنظیم کنیم. ابتدا ابزار path selection tool را اانتخاب می کنیم. سپس تمام شکل هایی که می خواهیم align شوند را انتخاب می کنیم. و یکی از گزینه ها را انتخاب می کنیم.
 5. گزینه ی بعدی نیز برای بردن یک شکل زیر شکل دیگر یا جلوی شکل دیگر کاربرد دارد.
 6. با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده، فقط یک آپشن ظاهر می شود: rubber band. فعال کردن این آپشن، باعث می شود که مسیر بعدی که می خواهیم بکشیم را نشان دهد.
 7. Auto add/delete: با استفاده از این ویژگی با بردن اشاره گر موس بر روی یک نقطه ی موجود بر روی مسیر، علامت – در کنار آن ظاهر می شود و به این معنی است که با کلیک کردن، آن نقطه حذف خواهد شد. و اگر اشاره گر موس را بر روی خود مسیر ببریم، علامت + در کنار آن ظاهر خواهد شد که به این معنی است که با کلیک، یک نقطه ی جدید اضافه خواهد شد.
 8. ویژگی align edges: شکل را به توری align می کند.

 

در حالت عادی، وقتی که با استفاده از ابزار pen tool کلیک می کنیم، باعث می شود که نقطه های عادی بر روی مسیر ایجاد شوند. برای اینکه از همان ابتدا نقطه ها همراه با دو کنترل کننده (control handles) در طرفین ساخته شوند، باید کلیک را پایین نگه داشته و موس را جابه جا کنیم تا این دو کنترل کننده ظاهر شوند.

این کار، همانند این است که نقطه ها را با استفاده از ابزار add anchor point اضافه کنیم.

نکته: دقت کنیم که اگر برای نقطه ی اول، در جهت حرکت عقربه های ساعت موس را حرکت دادیم، برای بقیه ی نقطه هایی که به این روش می سازیم نیز باید همین کار را بکنیم.

 

روش ساختن cusp point با استفاده از ابزار pen tool در فتوشاپ

منظور از cusp point، حالتی است که یک نقطه که دو تا  control handles دارد می سازیم؛ حال یکی از این handle ها در جای مورد نظر قرار می دهیم و مایلیم که دیگری را بدون تغییر در مکان اولی، تغییر دهیم. در این حالت، کلید alt را پایین نگه داشته و سپس این کار را انجام می دهیم. (پایین نگه داشتن کلیک Alt، باعث می شود که handle اولی، تغییری نکند.)

 

آموزش مقدماتی، پیشرفته و ترفند های فتوشاپ، در گرافیشا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ