گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

kerning در طراحی لوگو ، مربوط به فاصله ی بین دو کاراکتر و پروسه ی متعادل کردن این فاصله است تا از خلا های بین کاراکتر ها که باعث زشت شدن کاراکتر ها می شود، جلو گیری کند و خوانایی کاراکتر ها را بهتر کند.

گاهی اوقات فاصله ی پیش فرض بین کاراکتر ها درست به نظر نمی رسد. در این مواقع است که نقش kerning در طراحی لوگو می تواند بیشتر آشکار شود. باید با استفاده از kerning این فاصله را متعادل کنیم. دقت کنیم که kerning، مربوط به درکی است که فاصله ی بین کاراکترها داریم و نه فاصله ی واقعی که بین این کاراکتر ها وجود دارد.

kerning، به این صورت است که typography متن را طوری تنظیم کنیم که درست به نظر برسد، به جای اینکه فاصله بین همه کلمات را یکسان کنیم.

kerning در طراحی لوگو

چرا از kerning در طراحی لوگو استفاده کنیم؟

ممکن است به نظر برسد که kerning، جزئیات اضافی و غیر لازم است، اما اضافه کردن kerning در طراحی لوگو و آن هم در انتهای طراحی به عنوان یک مرحله ی خیلی سریع، می تواند در جلا دادن قسمت متن طراحی، موثر باشد و تفاوت آن بسیار زیاد است.

kerning، بیشترین اهمیت را برای متن های بزرگ و کاملا آشکار مثل لوگو های متنی و هد لاین ها دارد.

برای درک بیشتر این مبحث، تصور کنیم که هر حرف بر روی یک مکعب نوشته شده است. مثل عکس زیر:

فونتی که ما در طراحی استفاده می کنیم، نیز به همین شکل است: هر حرف با یک حاشیه ی مربعی همراه است. مثل این است که هر حرف را بر روی یک مکعب نوشته باشیم. هر مربع که حالت نامرئی دارد، بخشی از فضای طراحی را اشغال می کند و گاهی اوقات این فضا بیش از حد است طوری که مرز های دو حرف مجاور، با هم درگیر می شوند تا یک حالت فاصله ی یکسان بین حروف به دست آید.

kerning در طراحی لوگو

برای استفاده از kerning در طراحی لوگو به نکات زیر دقت کنیم

استفاده از سلیقه شخصی

مهم ترین نکته وقتی که از kerning در طراحی لوگو استفاده می کنیم، این است که به چشمانمان و سلیقه ی شخصی مان اعتماد کنیم تا ببینیم که در کدام قسمت ها فاصله را زیاد تر یا کمتر کنیم.

به بعضی حروف مشخص باید بیشتر دقت کنیم:

  1. حروف شیب دار: A, K, V, W, Y
  2. حروف بازو دار: F, L, T
  3. ترکیب حروف: W or V + A ؛ T or F + a

به عنوان مثال، شکل زیر را در نظر بگیریم: حرف A ی اول که در کنار N قرار دارد، به نظر خوب می رسد. در حالی که اگر این حرف را با توجه به حرف P در نظر بگیریم، فاصله ی بین آن ها زیاد است.

نقش kerning در طراحی لوگو

دو حرف مستقیم، به بیشترین فاصله نیاز دارند

یک حرف مستقیم و یک حرف غیر مستقیم، به مقداری کمتر فاصله نیاز دارند تا فاصله ی یکسان با حالت قبل داشته باشند؛ و در نهایت، دو حرف غیر مستقیم، نیز به فاصله کمتری نسبت به حالت 2 دارند تا فاصله ی یکسانی با 2 حالت قبل داشته باشند.

نقش kerning در طراحی لوگو

باید به اندازه ی فونت دقت کنیم

اندازه ی فونت، بر kerning تاثیر گذار است. به عبارت دیگر، حروف معمولا در اندازه های متفاوت به طور متفاوتی با همدیگر کار می کنند. به همین دلیل، بهترین کار این است که بعد از اینکه اندازه های فونت ها را تعیین کردیم، شروع به kerning کنیم.

واژگون کردن کلمه

گاهی اوقات اینکه بفهمیم کجای کلمه از نظر kerning مشکل دارد، سخت است. در چنین مواقعی می توانیم کلمه را واژگون کنیم. در این حالت ممکن است فهمیدن کاراکتر های مشکل دار، راحت تر باشد.

kerning بهتر است که آخرین مرحله طراحی باشد

دقت کنیم که kerning، یکی از آخرین مراحل کار باشد و حتما اول نوع فونت و اندازه ی آن را مشخص کرده باشیم.

تمرین کنیم

kerning یکی از مفهوم های طراحی است که به تمرین نیاز دارد. هم برای اینکه بفهمیم که چطور کار می کند و هم برای این که در این کار حرفه ای شویم. علاوه بر اینکه در نرم افزار هایی مثل فتوشاپ یا illustrator می توانیم این کار را تمرین کنیم. در سایت بسیار جالب زیر نیز می توانیم در قالب یک بازی، kerning را یاد بگیریم:

http://type.method.ac/

انواع دیگر فاصله گذاری در طراحی

در طراحی، انواع دیگری از فاصله گذاری وجود دارند. دو نوع دیگر از فاصله گذاری در طراحی به صورت زیر است:

tracking:

tracking،تنظیم کردن فاصله ی بین کاراکتر های یک کلمه است.

نکته: بهتر است که کلمات کوتاه تر را کشیده تر کنیم و فاصله های خالی را با بیشتر کردن فاصله ی بین کاراکتر ها، بیشتر کنیم.

در حالی که tracking، طوری کار می کند که فاصله ی تمام کاراکتر های یک کلمه، هم اندازه شود؛ kerning، فقط فاصله ی بین دو کاراکتر را تنظیم می کند.

نکته: ممکن است که بخواهیم یک کلمه، یک جمله یا یک پاراگراف را یک دفعه tracking را برای آن اعمال کنیم. نکته ی مهم این است که قبل از kerning، باید tracking را انجام داده باشیم.

leading:

leading، فاصله ی عمودی بین خط های متن است. در نرم افزاری مثل word، به راحتی می توانیم این ویژگی را تنظیم کنیم.

معمولا برنامه ها، قابلیت های برای kerning دارند. به جز این که به صورت دستی kerning را انجام دهیم، که بهترین کار ممکن است؛ این برنامه ها حالت هایی مثل metrics یا optical را برای kerning در اختیار می گذارند. metrics، حالتی است که طراح typeface آن را طراحی کرده و به این شکل قرار داده است. optical، این تنظیمات را نادیده گرفته و بر اساس الگوریتم های خاصی، kerning را تنظیم می کند.

منبع: با ترجه و تلخیص از canva.

همین الآن لوگوی خود را سفارش دهید:


سفارش لوگو

 

آخرین آموزش های فتوشاپ