گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

استفاده فیلتر smart sharpen در فتوشاپ ، باعث برجسته شدن جزئیات تصویر می شود. تمام فیلتر های sharpen در فتوشاپ، به این صورت عمل می کنند که: تضاد بین پیکسل های مجاور را افزایش می دهند و باعث می شوند که پیکسل ها، تیز تر (sharpen) به نظر برسند.

در فتوشاپ، به طور کلی 5 فیلتر برای sharpen کردن تصویر وجود دارد، که فیلتر های smart sharpen و unsharp mask، مهم ترین آن ها هستند.

در این آموزش، با فیلتر smart sharpen آشنا می شویم.

 

مراحل اعمال فیلتر smart sharpen در فتوشاپفیلتر smart sharpen در فتوشاپ

 1. در پنل لایه ها، بر روی لایه تصویر راست کلیک کرده و گزینه ی convert to smart object را می زنیم. در این صورت، وقتی که فیلتر را اعمال کردیم، می توانیم آن را تغییر دهیم و blending مربوط به آن نیز قابل تغییر خواهد بود. (ببینید: smart object ها در فتوشاپ)
 2. از filter->render->smart sharpen را انتخاب می کنیم تا پنجره ی زیر باز شود.
 3. در وسط پنجره، یک thumbnail از تصویر می بینیم. بهترین کار، این است که بزرگ نمایی آن را بر روی 100 درصد قرار دهیم. تا ببینیم که پیکسل ها در واقعیت به چه شکل در می آیند و نه در حالتی که ما آن ها را می بینیم.
 4. ویژگی amount: با استفاده از ویژگی amount، مقدار sharpen بودن را تعیین می کنیم، هر چه بیشتر باشد، تصویر sharpen تر خواهد بود.
 5. ویژگی radius: با افزایش آن، فتوشاپ، یک هاله دور عکس می کشد. دقت کنیم که باید اینقدر مقدار radius و amount را تغییر دهیم تا به تصویر مطلوب برسیم.
 6. ویژگی remove، سه مقدار می تواند داشته باشد:
  • Gaussian blur: وقتی با تصویر های scan شده کار می کنیم، مفید تر است. (آشنایی بیشتر با فیلتر gaussian blur در فتوشاپ)
  • Lens blur: وقتی که با تصویر های دیجیتال کار می کنیم، مفیدتر است. (آشنایی بیشتر با فیلتر lens blur در فتوشاپ)
  • Motion blur: برای وقتی که در هنگام گرفتن عکس، دستمان می لرزد. (آشنایی بیشتر با فیلتر motion blur در فتوشاپ)

نکته: کاری که در اینجا انجام داده ایم، این است که از قدرت این فیلتر استفاده کنیم تا عکس sharpen شود. فتوشاپ، هاله های اطراف تصویر را به بلور کردن عکس به دست آورده است.

 1. ویژگی more accurate: باعث تولید یک فیلتر sharpen دقیق تر می شود. برای تصویرهایی که noise بالایی دارند، بهتر است که غیر فعال باشد.
 2. در سمت راست، نیز دکمه های ok و cancel را می بینیم. اگر بخواهیم همه چیز را به حالت اول برگردانیم، کافی است کلید alt را بگیریم تا دکمه ی cancel به reset تبدیل شود و سپس بر روی آن کلیک کنیم.

 

اگر در پنجره smart sharpen، گزینه ی basic را به advanced تغییر دهیم، می توانیم ویژگی های بیشتری را تغییر دهیم. در این حالت، 3 تا تب به وجود می آید. تب sharpen که همه ی ویژگی های گفته شده در بالا را داراست. دو تب دیگر به نام های shadow, highlight نیز ظاهر می شوند و هدف آن ها، جلوگیری از clipping  است. (shadow clipping, highlight clipping) جایی که جزئیات گوشه ها تاریک یا روشن می شود. اما در این تب ها، ابهام هایی وجود دارد و همچنین وقتی تنظیماتی را اعمال می کنیم، نمی توانیم آن را ذخیره کنیم تا برای عکس بعدی نیز از آن ها استفاده کنیم.

پس راه حل بهتر این است که از همان basic استفاده کنیم و بعد از اعمال فیلتر، با کاهش opacity، از clipping های به وجود آمده، دوری کنیم.

 

تدیل لایه به 3 قسمت بعد از اعمال smart filterتبدیل لایه تصویر به یک لایه ی 3 قسمتی بعد از اعمال فیلتر smart sharpen در فتوشاپ

بعد از اعمال فیلتر smart sharpen در فتوشاپ ، لایه ی تصویر که در ابتدا یک لایه ی یک قسمتی بود، به یک لایه ی 3 قسمتی مطابق شکل رو به رو تبدیل می شود:

 1. خود لایه ی تصویر
 2. یک mask بر روی آن به نام Smart Filters که اگر بخواهیم فیلترهای اعمال شده بر روی عکس را ناپدید کنیم، می توانیم بر روی آیکون چشم کنار آن کلیک کنیم.
 3. در قسمت سوم نیز نام فیلتر اعمال شده را می بینیم. با دابل کلیک بر روی آن پنجره ی مربوط به فیلتر دوباره باز می شود و می توانیم ویژگی های فیلتر اعمال شده را دوباره تغییر دهیم.

 

 

بهترین ترکیب برای ویژگی های amount و radius در فیلتر smart sharpen در فتوشاپ

 1. اگر برای مشاهده در صفحه نمایش، می خواهیم یک عکس را sharpen کنیم، بستگی به سلیقه ی شخصی دارد.
 2. اگر برای پرینت کردن، می خواهیم عکس را sharpen کنیم، کافی است که مقدار radius ای که برای screen مناسب است را به دست آورده و آن را 3 برابر کنیم. و مقدار amount را نیز 50 تا بیشتر کنیم.

 

نکته مهم: فیلتر smart sharpen در فتوشاپ ، همه چیز موجود در تصویر را sharpen می کند؛ شامل colors و luminance levels و… . به همین دلیل هم بعد از هر بار استفاده از این فیلتر، باید در پنل لایه ها، بر روی آیکون کنار نام smart sharpen دابل کلیک می کنیم. سپس از پنجره ی باز شده، blend mode را بر روی luminance تنظیم می کنیم. با این کار به فتوشاپ می فهمانیم که قصدمان این است که فقط luminance را sharpen کنیم و نیازی به sharpen کردن رنگ ها و… نیست.

 

مثالی از اعمال فیلتر smart sharpen در فتوشاپ به صورت زیر است:

مثالی از فیلتر smart sharpen در فتوشاپ

آموزش کامل Effect  ها، Adjustment  ها، پنل ها، ابزار و فیلتر های فتوشاپ در گرافیشا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ