گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

افزودن bevel & emboss به یک تصویر، به آن یک یک حالت 3 بعدی می دهد و باعث می شود که عمقی تر به نظر برسد. bevel & emboss، همچنین رمز ساختن انواع styleهای فلزی، شیشه ای و… است.

در این آموزش گرافیشا، مراحل افزودن bevel & emboss و ویژگی های قابل تنظیم برای آن را بررسی کرده و در آخر نیز یک مثال از آن آورده شده است.

افزودن bevel & emboss به یک لایه

برای افزودن bevel & emboss به یک لایه، کافی است که در پنل layers، لایه ای که می خواهیم effect بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنیم. سپس در پایین پنل، بر روی آیکون fx کلیک کرده و bevel & emboss را انتخاب می کنیم. تا پنجره layer style به قرار زیر باز شود.

بر روی گزینه bevel & emboss کلیک می کنیم تا هم فعال شود و اعمال شود.

نکته: برای هر لایه، می توانیم بیشتر از یک effect را به طور همزمان اعمال کنیم.

برای افزودن bevel & emboss ، ویژگی های زیر را تنظیم می کنیم:

دقت کنیم که چطور تمام ویژگی ها در دو دسته structure و shading جای می گیرند.

ویژگی های قابل تنظیم bevel & emboss در قسمت structure به قرار زیر اند:

آموزش افزودن bevel & emboss در فتوشاپ - گرافیشا

 1. ویژگی style: در این منوی باز شونده، می توانیم یک style برای bevel & emboss انتخاب کنیم. این انتخاب باید از بین 5 style زیر صورت گیرد:
  • outer bevel: این حالت، bevel را در بیرون تصویر مورد نظر اعمال می کند.
  • inner bevel: این حالت، bevel را درون تصویر مورد نظر اعمال می کند.
  • emboss: این حالت، bevel را هم در بیرون و هم درون تصویر مورد نظر اعمال می کند.
  • pillow emboss: این حالت، نیز همانند حالت قبل bevel را هم در بیرون و هم درون تصویر مورد نظر اعمال می کند؛ هم در جهت های مخالف.
  • stroke: این حالت، فقط وقتی اثر دارد که strokeای نیز دور تصویر مورد نظر باشد؛ در این صورت، bevel، به این stroke اعمال می شود.

ممکن است که این حالت ها و styleها در نگاه اول به نظر پیچیده به نظر برسند؛ اما همین طور که بیشتر آن ها را امتحان کنید و آن ها را بر روی تصویر های مختلف اعمال کنید، بیشتر حساب کار دستتان می آید.

 1. ویژگی technique: با استفاده از این ویژگی، یک ظاهر برای effect اعمال شده، انتخاب می کنیم. این انتخاب باید از بین 3 حالت smooth, chisel hard, chisel soft انجام دهیم.
 2. ویژگی depth: هر چه بیشتر باشد، عمق effect اعمال شده، نیز بیشتر است و میزان 3 بعدی بودن آن نیز بیشتر خواهد بود.
 3. ویژگی direction: این ویژگی، جهت bevel & emboss را تنظیم می کند؛ به سمت بالا یا پایین.
 4. ویژگی size: اندازه bevel & emboss را تنظیم می کند؛ اندازه های کوچک تر، باعث می شوند که effect فقط در محدوده ی تصویر اعمال شود، در حالی که اندازه های بزگتر، محدوده ی بزرگ تری از تصویر را در بر می گیرند.
 5. ویژگی soften: هر چه این ویژگی بیشتر باشد، گوشه های غیر صاف تصویر، بیشتر صاف می شوند.

ویژگی های قابل تنظیم bevel & emboss در قسمت shading به قرار زیر اند:

 1. ویژگی angle: زاویه منبع نور را با استفاده از این ویژگی تنظیم می کنیم. همچنین می توانیم با استفاده از دایره ر کوچک پایین آن نیز این ویژگی را تنظیم کنیم. این ویژگی به صورت هماهنگ با ویژگی altitude کار می کند.
 2. ویژگی altitude: این ویژگی، ارتفاع منبع نور را تنظیم می کند. مثلا 0 درجه، باعث اعمال یک نور مستقیم از سمت چپ می شود.
 3. ویژگی use global light: اگر تیک این گزینه فعال باشد، باعث می شود که نورپردازی effect اعمال شده، با نورپردازی های دیگری که ممکن است از قبل در تصویر باشد، هماهنگ شود.
 4. ویژگی gloss contour: بر روی این گزینه کلیک می کنیم و سپس یکی از contour را انتخاب می کنیم؛ که بیانگر شکل highlightها و shadowهای effect اعمالی را تنظیم می کند.
 5. ویژگی anti-aliased: اگر این ویژگی فعال باشد، فتوشاپ به صورت اتوماتیک کناره های ناحیه ی مورد نظر را به آرامی محو می کند تا به صورت یکنواخت در آید.
 6. ویژگی highlight mode, opacity و انتخاب رنگ: مود، رنگ و میزان کدری قسمت های روشن تصویر را با استفاده از این 3 ویژگی تنظیم می کنیم.
 7. ویژگی shadow mode, opacity و انتخاب رنگ: مود، رنگ و میزان کدری قسمت های سایه ی تصویر را با استفاده از این 3 ویژگی تنظیم می کنیم.

در آخر نیز دو دکمه زیر موجود اند:

 1. دکمه make default: اگر تنظیمات را طوری انجام داده ایم که می خواهیم در آینده هر وقت می خواهیم این effect را اعمال کنیم، اولین بار همین تنظیمات را ببینیم، دکمه ی make default را می زنیم.
 2. دکمه reset to default: اگر تنظیمات را تغییر داده ایم و الآن می خواهیم به حالت اول برگردیم، دکمه ی reset to default را می زنیم.

حال می توانیم ok کنیم. با این کار، لایه ی عکس، به یک لایه ی 3 قسمتی تقسیم می شود.

 

تقسیم شدن لایه ی تصویر به 3 قسمت، بعد از افزودن bevel & embossاضافه کردن effect در فتوشاپ

قسمت اول، خود لایه ی شامل تصویر اولیه است که با یک علامت fx در کنار آن ظاهر شده است و با دابل کلیک بر روی آن، دوباره پنجره layer styles باز می شود و می توانیم تمام styleهایی که اعمال کرده ایم را ببینیم و تغییر دهیم. همچنین یک فلش کوچک نیز وجود دارد که با استفاده از آن، می توانیم لیست effectهای اعمال شده را نمایان یا مخفی کنیم.

قسمت دوم، شامل کلمه ی effects و یک علامت چشم در کنار آن است. با کلیک بر روی آن، تمام effectهایی که اعمال کرده ایم، show/hide می شوند.

قسمت سوم، هم شامل لیست تمام effectهایی است که بر روی لایه اعمال کرده ایم. می توانیم هر کدام را که مایل بودیم، show/hide کنیم.

 

حذف effect اعمال شده:

اگر بخواهیم یکی از این effectها را حذف کنیم، آن را می گیریم و در آیکون سطل آشغال در پایین پنل قرار می دهیم.

اگر بخواهیم تمام effectها را همزمان حذف کنیم، بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه ی clear layer style را می زنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی لایه ای دیگر:

فرض کنیم که effectای اعمال کرده ایم و می خواهیم دقیقا همین effect را بر روی تصویر دیگر اعمال کنیم؛ کافی است کلید alt را بگیریم. سپس effect را بر روی لایه ی مورد نظر، drag and drop کنیم.

کپی کردن effect اعمال شده، بر روی چند لایه ی دیگر (نه فقط یکی):

فرض کنیم که effectای اعمال کرده ایم و می خواهیم دقیقا همین effect را بر روی تصویر دیگر اعمال کنیم؛ برای این کار، ابتدا لایه ای که effect بر روی آن اعمال شده را انتخاب می کنیم، سپس Layer->layer style->copy layer style را انتخاب می کنیم. حال تمام لایه هایی که می خواهیم effect بر روی آن ها اعمال شود را انتخاب کرده و سپس Layer->layer style->paste layer style را می زنیم.

 

مثالی از افزودن bevel & emboss به صورت زیر است. این effect هم برای تصویر و هم برای یک متن اعمال شده است.

مثالی از افزودن bevel & emboss در فتوشاپ - گرافیشا

آموزش مقدماتی، پیشرفته و ترفندهای فتوشاپ، در گرافیشا.

One Response to افزودن bevel & emboss به یک لایه در فتوشاپ – Bevel & Emboss Effect

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ