گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
آموزش های فتوشاپ سایت گرافیشا
ویرایش هنری تصویر
گرافیشا: آموزش و خدمات گرافیکی
سفارش طراحی لوگو
سفارش طراحی سایت
دسته های وب سایت
آموزش طراحی لوگو
برچسب‌ها
آموزش ابزار فتوشاپ cs6 آموزش ابزارها در فتوشاپ آموزش ابزار ها در فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ آموزش ابزار های فتوشاپ آموزش ابزارهای فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cc آموزش ابزار های فتوشاپ cs6 آموزش ابزارهای فتوشاپ cs6 آموزش فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ آموزش فیلترهای فتوشاپ cs5 آموزش فیلترهای فتوشاپ cs6 آموزش نرم افزار فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزارهای فتوشاپ آموزش کار کردن با ابزار های فتوشاپ ابزار فتوشاپ ابزار ها در فتوشاپ ابزارها در فتوشاپ ابزارهای فتوشاپ ابزار های فتوشاپ cs6 ابزارهای فتوشاپ cs6 انواع ابزارهای فتوشاپ انواع ابزار های فتوشاپ انواع فیلترهای فتوشاپ ترفندهای فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ جعبه ابزار فتوشاپ 2015 فتوشاپ مرجع ابزارهای فتوشاپ مرجع ابزار های فتوشاپ معرفی ابزار های فتوشاپ معرفی ابزارهای فتوشاپ نرم افزار فتوشاپ پنل layers پنل layers در فتوشاپ پنل layers فتوشاپ چطور با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چطور با ابزار های فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزارهای فتوشاپ کار کنیم چگونه با ابزار های فتوشاپ کار کنیم کار کردن با ابزار ها در فتوشاپ کار کردن با ابزارها در فتوشاپ کار کردن با ابزار های فتوشاپ کار کردن با ابزارهای فتوشاپ

شی های هوشمند یا smart object ها در فتوشاپ یکی از ویژگی های بسیار جالب، ساده و قدرتمند فتوشاپ است. smart object ها در فتوشاپ برای وقتی کاربرد دارند که مدام می خواهیم اندازه ی تصویر را تغییر دهیم و به طور دقیق نمی دانیم که چه اندازه مناسب کارمان است. در این حالت، می توانیم با تبدیل لایه ی تصویر به یک smart object، از از دست رفتن پیکسل های تصویر جلوگیری کنیم.

سناریویی برای درک بهتر smart object ها در فتوشاپ

برای آشکار شدن مطلب، سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

  1. یک عکس در فتوشاپ باز کنید و از آن یک کپی بگیرید و در کنار آن قرار دهید. (ببینید: روش های باز کردن تصویر در فتوشاپ)
  2. حال با فشار دادن ctrl+t، ابزار transform را انتخاب کنید و تا جایی که می توانید عکس را کوچک کنید؛ سپس کلید enter را بزنید.
  3. بار دیگر ctrl+t را بزنید و عکس را به حالت اول برگردانید. ملاحظه می کنید که عکس کیفیت خود را از دست داده است.
  4. علت این است که با فشردن کلید enter، به فتوشاپ می گویید که داده های غیر ضروری از آن عکس را دور بریزد. راه جلوگیری از این اتفاق، استفاده از smart object ها است.

مثال زیر، مطلب بالا را بهتر به تصویر می کشد:

smart object ها در فتوشاپ

در ادامه، روش استفاده ی کارا از smart object ها که بسیار هم ساده است، را می آموزیم…

لایه ای که کپی تصویر در آن قرار دارد را انتخاب کنید. بر روی آن لایه راست کلیک کرده و گزینه ی convert to smart object را بزنید.حال ctrl+t را بزنید. ملاحظه می کنید که یک ضربدر بر روی عکس کشیده می شود. مراحل قبل را تکرار کنید و ملاحظه می کنید که تاثیری بر روی  کیفیت عکس ندارد.

روش های تبدیل لایه به smart object

  1. در پنل layers بر روی لایه ی مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ی convert to smart object را انتخاب می کنیم. با این کار، لایه به یک smart object تبدیل شده است و این را می توانیم با استفاده از علامت کوچکی که در گوشه ی بالا و سمت راست تصویر ظاهر شده است، بفهمیم.
  2. به طریق زیر نیز می توانیم یک لایه را به smart object تبدیل کنیم. ابتدا در پنل layers، لایه ی مورد نظر را انتخاب می کنیم. سپس به از منوی Layer، گزینه ی زیر را انتخاب می کنیم:

layer->smart objects->convert to smart object

تبدیل چند لایه به یک smart object

در پنل لایه ها می توانیم با گرفتن کلید ctrl چند تا از لایه ها را با هم انتخاب کنیم. سپس با آدرس بالا رفته و همه ی آن لایه ها را به یک smart object تبدیل می کنیم.

کپی گرفتن از smart object ها

به دو روش می توانیم از لایه های smart object ای کپی بگیریم. که در ادامه بررسی می شوند.

فرض کنیم یک smart object داریم و می خواهیم چندین کپی از آن داشته باشیم به طوری که هر تغییر روی smart object اولی، روی کپی هایی که از آن گرفتیم نیز اعمال شود. برای این کار، کافی است کلید های ctrl+j را بزنیم. یا Layer->New->Layer Via copy را انتخاب می کنیم.

بعد از استفاده از دستور بالا، هر تغییری که بر روی smart object اصلی بدهیم، بر روی کپی ها نیز به طور اتوماتیک اعمال خواهد شد.

اما اگر بخواهیم از smart object طوری کپی کنیم که تغییر در اولی، تغییری در بقیه ی کپی هایی که از آن ایجاد کردیم، به وجود نیاورد، بعد از انتخاب کردن لایه ی smart object در پنل layers، layer->smart objects->new smart object via copy را انتخاب می کنیم.

در این حالت، هر تغییری که بر روی smart object اصلی بدهیم، هیچ تاثیری بر روی کپی ها نخواهد داشت.

 

2 ویژگی مهم smart object ها در فتوشاپ

ویژگی اول: اعمال فیلترها به صورت smart filters:

انواع فیلترهای فتوشاپ مثلا فیلتر Gaussian blur در حالت عادی وقتی که بر روی یک لایه اعمال می شوند، به صورت مخرب بر روی آن لایه اعمال می شوند و پیکسل های آن لایه را برای همیشه تغییر می دهند و این عمل قابل بازگشت نیست. اما اگر قبل از اعمال فیلتر مورد نظر، لایه را به smart object تبدیل کنیم، فیلتر، به صورت یک smart filter اعمال می شود و حتی بعد از اعمال آن نیز می توانیم بعضی از خواص فیلتر را تغییر دهیم.

 

ویژگی دوم: منحرف کردن لایه های متنی:

لایه های متنی (لایه هایی که با استفاده از ابزار type tool به وجود آمده اند) را می توانیم به راحتی تغییر اندازه، منحرف و واژگون کنیم. اما دقت کنیم که نمی توانیم آن ها را منحرف (distort) کنیم. بهترین راه برای اینکه آن ها را طوری تنظیم کنیم که بعدا نیز قابل تغییر باشند، این است که آن ها را به smart object تبدیل کنیم. در این حالت، لایه ی متنی به راحتی قابل منحرف شدن نیز می باشد. و ویژگی های خود متن نوشته شده را نیز می توانیم با دابل کلیک کردن بر روی لایه تغییر دهیم.

نتیجه:

smart object ها در فتوشاپ ابزار بسیار قدرمندی هستند. می توانیم از آن ها در جهت سرعت بخشیدن به کار، و حفظ جزئیات و پیکسل های تصویر استفاده کنیم. امیدوارم که از این آموزش گرافیشا نهایت استفاده را کرده باشید و معلومات شما افزوده شده باشد.

آموزش مقدماتی، پیشرفته و ترفند های فتوشاپ، در گرافیشا.

One Response to smart object ها در فتوشاپ و فایده های استفاده از آن ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین آموزش های فتوشاپ